Demokraatia ei ole ainult ohus. See on muteerunud.

 Kõige esimene rahvahääletus iseseisvas Eestis toimus 1923. aastal algkoolide usuõpetuse küsimuses. See oli ka esimene rahvaalgatuse korras toimunud rahvahääletus.1  14.- 16. oktoobril 1933 korraldati rahvahääletus uue põhiseaduse poolt või vastu hääletamiseks. Läbisaamiseks oli vajalik 50 protsenti ehk 381 537 poolthäält. Rahvahääletusel said suure ülekaalu poolthääled. Samuti oli suur rahva aktiivsus, sest ainuüksi Tallinnas käis hääletamas 78,3 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.2 12. märtsil 1934 sai aga rahvahääletuste paljulubav tulevik järsu lõpu mitte okupatsiooni, vaid kui need meie oma presidendi poolt ära keelati. Praegu kehtiv rahvahääletuse seadus on vaid formaalne dokument, mis oma stagneerumuses on muutunud kasvajaks meie ühiskonna organismis – võõrkeha, mis narrib ja närib Eesti Vabariigi põhiseaduse esimest paragrahvi.

Rahvaalgatuse portaal ja Riigikogu komisjonide ülbus

 21. novembril 2012 toimus jääkeldri ümarlaud, millele eelnes nädal varem avalikustatud seitsmeteistkümne ühiskonnategelase kirjutis “Harta 12”.  Hartale kirjutasid alla Andres Ammas, Ignar Fjuk, Tarmo Jüristo, Juhan Kivirähk, Marju Lauristin, Ahto Lobjakas, Silver Meikar, Jevgeni Ossinovski, Pärtel Piirimäe, Rein Raud, Jüri Saar, Marek Tamm, Indrek Tarand, Siim Tuisk, Daniel Vaarik, Tõnu Viik ja David Vseviov. Mihhail Lotman viilis sellele allakirjutamisest osavalt kõrvale4 ja ilmselt ei ole ka Priit Võigemast enam oma toonase otsusega3 rahul, aga fakt, et harta tekst petitsioon.ee keskkonnas 18210 häält5 kogus, räägib enda eest. Tänapäeval need hääled muidugi enam ei loeks, sest nüüd nõuab Riigikogu enne algatuse arutamist paber- või digiallkirju ehk pin2-te, aga ilmselt tähendas see toona omajagu silmapaare sellegipoolest. See, mis on toimunud pärast üheksa aasta tagust näilist (taas)ärkamist, on olnud pehmelt öeldes pettumust valmistav – rahvahääletuse terminist hoidudes täiendati vaid kollektiivse pöördumise seadust6 ja näiliselt väga tore põhimõte, mis lubab juba vaid 1000-allkirjaga algatusi arutleda, on osutunud poliitikute osavaks ettekäändeks jätta sisuliselt menetlemata enamuse ettepanekutest, mis omakorda on täielikult devalveerinud algatusi ka sisuliselt. 

Kui kaugele ollakse valmis minema?

 Rohelised, parlamendivälise parteina, on rahvaalgatuse portaali võtnud siiani kui võimalust osaleda seadusandliku kogu töös vaatamata valimistel künnise alla jäämisele – kokku on esitatud kümneid läbimõeldud ja läbiräägitud algatusi, läbi viidud sama palju läbimõeldud kampaaniaid, kogutud rohkem kui 50 000 digiallkirja ja osaletud pikkadel komisjoni istungitel ning tulemus on kesine. Kõige kurvem selle kõige juures on minu jaoks aga hoopis see, et Riigikogu ei vaevu enam isegi rahvaalgatuste menetluskäiguga portaali pidajat kursis hoidma, rääkimata siis rahva kaasamisest. Näiteks majanduskomisjon lõpetas “Peatame Rail Balticu” algatuse menetlemise kuu aega tagasi, aga vastuskiri on senimaani üles laadimata. Riigikogu koostöö Eesti Koostöökoguga on halvenenud. Jah, seksuaalse enesemääratluse piir tõstetakse lõpuks 16-nele (algatus kogus 5031 allkirja). Ja teatud eduks võib nimetada ka Elu Marss MTÜ lubadust mitte teha abordi vastast kampaaniat (algatus kogus 15413 allkirja), aga näiteks 35 805 allkirjaga abieluvõrdsuse algatus lükati kohalike omavalitsuste valimiste järgsesse aega ja menetlus lõpetati eile konsensuslikult. Parlamendi liiked on argpüksid, kes oluliste otsuste vastu võtmise asemel tegelevad nende pideva edasi lükkamisega. Roheliste tehtud ettepanekud täituvad, aga keskmiselt kümme aastat hiljem. Rahvaesindajate argpükslikus ja alalhoidlikus on muutunud meie riigi arengut tugevalt pärssivaks faktoriks ja see on masendav. 

 Mina ütlen, et Harta 21 oleks pidanud juba toimuma! Eesti püüdleb IDEA liikmelisuse poole7, aga see on vaid kattevari praegu valitsevale kriisile ja antud juhul ei räägi ma mitte tervise, vaid demokraatia kriisist. Ka tervisekriisi varjus on Reformierakond naasnud oma endiste teguviiside juurde, kus võimust võetakse viimast ning vaikselt on jälle lahti kerima hakatud oravate ja ninasarvikute igavese vastasseisu retoorikat (olles samal ajal koalitsioonis), aga rahvas koondub sellegipoolest aina enam parem-populistliku EKRE taha ning üsna pea näeme kuidas Rainer Katteli8 ennustus täide läheb. Kas oleme nagu hirv, kes on jäänud vastu tuleva sõiduki valgusvihku vahtima ja ei näe lampide tagant paistvat laupkokkupõrget? Miks me ei mässa demokraatia päästmiseks nii nagu 9 aastat tagasi?

Otsedemokraatia edendamise lõpp

 Järgmise aasta 12. märtsil saab rahvaalgatuse korras rahvahääletuste korraldamise võimalikkuse lõppemisest 88 aastat. Siduvate rahvahääletuste korraldamine Eestis ei ole ka täna võimalik. Rääkimata rahva algatatud rahvahääletuste korraldamisest. Otsedemokraatiat edendama loodud sihtasutus Terve Rahvas on viis aastat pärast sündi lagunenud koost peamiselt poliitiliste erimeelsuste tõttu. Esialgne idee oli koondada kõikide erakondade esindajaid ühise idee taha – taastada siduvate rahvahääletuste võimalikkus Eesti Vabariigis, et anda vahend meie demokraatia arendamiseks. Vabatahtliku töö tulemusena valmis ka seaduseelnõu9, mis pidi saama aluseks parlamentaarse konsensuse leidmisel. Kahjuks ei õnnestunud meil poliitilist tahet murda ning ükshaaval on sihtasutuse liikmete hulgast passiivsuse tähe all eemaldunud kõikide erakondade esindajad. 

 Praeguseks on EKRE lõpetanud aktiivse tegutsemise siduvate rahvahääletuste taastamise nimel. Üksikuid vapraid veel on, aga sarnaselt Rail Balticu vastu seismisele kaotas lühike periood valitsuses erakonna soovi tegutseda rahvale hääle tagasi andmise nimel. Olen oma lühikese ja ebaeduka poliitilise karjääri jooksul mõistnud, et erakondlik ringkaitse Eestis on demokraatia mõiste täielikult moondanud. Otsedemokraatia edendamise sihtasutuse tegevuse lõpetamine eesmärgi saavutamatuse tõttu on täna igati asjakohane ettepanek. Isegi presidendi otsevalimiseni me ilmselt lähikümnendil ei jõua. 

 Rahva enda seas domineerib arvamus, et rahva käest ei tohigi nõu küsida, sest rahvas on manipuleeritav ja kergeusklik ning kohati lausa rumal. Parlamendierakondade poolt esile kutsutud demokraatia mutatsioon on viidud lõpule ja rahvas on täiuslikult lõhestatud ning valitsejatel populistlike ja endale lühiajaliselt, aga pikemas perspektiivis kasulike otsuste langetamine lihtsam kui kunagi varem. Poliitilise ülbusega on mindud veel nii kaugele, et Keskerakond esitleb ennast maksulangetaja ja Reformierakond vaeste abistajana. Sellega on minu poliitilise demagoogia taluvuspiir ületatud.

Üks soovitus ja täielik avalikustamine

Minu ainuke soovitus praegustele ja tulevastele valijatele on – hääletage nende erakondade kandidaatide poolt, kellele reitingud ennustavad künnise alla jäämist. Vähemalt nii kaua kuni meil selline demokraatiavastane relv nagu valimiskünnis meie parlamendierakondade käes on. Nagu endine Ameerika asepresident ja keskkonnakaitsja Al Gore mõni päev tagasi COP26-le eelnenud TEDx kõnes10 ütles – ka poliitiline tahe ise on taastuv energiaallikas.

Täielik avalikustamine (ingl. k. full disclosure) minu kohta on see, et kuni selle nädala alguseni olin olnud seitse aastat Erakond Eestimaa Rohelised liige ning täna esitasin oma avalduse Terve Rahvas SA nõukogu esimehele tegevjuhi kohalt tagasi astumiseks.

Eestimaa Rohelised endine juhatuse liige Joonas Laks. Foto: Züleyxa Izmailova

1 https://www.ra.ee/tuna/wp-content/uploads/valge-jaak-tee-2016-4-1.pdf

2 https://et.wikipedia.org/wiki/1933._aasta_rahvah%C3%A4%C3%A4letus

3 https://teatritasku.ee/moeldes-edas-harta-12-on-jaerjekordne-ueritus/

4 http://www.lotman.ee/blogi/miks-ma-harta-12-le-alla-ei-kirjutanud

5 https://petitsioon.ee/harta12 

6 https://www.riigiteataja.ee/akt/125102016016?leiaKehtiv

7 https://leht.postimees.ee/7378483/demokraatiaorganisatsiooni-juht-naeb-demokraatia-kohal-musti-pilvi  

8 https://www.delfi.ee/artikkel/92458679/millal-reformierakond-ekre-ga-valitsuse-teeb-rainer-kattel-voib-olla-juba-jargmiste-valimiste-jarel

9 http://terverahvas.ee/eelnou-tekst/

10 https://www.ted.com/talks/al_gore_how_to_make_radical_climate_action_the_new_normal

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: